About this product
The Harlekin 104 comes with a colorful mouthpiece and brings joy and serenity.
more product details
Product number:
vauenharlekin104
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
Product information "Vauen Pipe Harlekin 104"
Despite the cheeky mouthpiece, this pipe looks harmonious and has a lot of charm. The mouthpiece can be rediscovered again and again thanks to its mosaics in blue, orange and pink.
The slightly larger bowl is perfect for extended moments of enjoyment, for example in the summer outdoors.
- Bent: Classic
- Surface: dark brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 60 g
| Series: | Harlekin |
|---|---|
| Pipe Shape: | Classic |
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
VAUEN Vereinigte Pfeifenfabriken Nürnberg GmbH
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login