About this product
The Vauen annual pipe 2024 D is a green model with elegant and sweeping lines. The logo is embedded in real silver.
more product details
Product number:
vauenjahrespfeife2024d
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
Product information "Vauen Pipe Of The Year 2024 Green"
The pipe of the year 2024 is elegant with its slim shank and conical bowl and has sweeping lines. As always, the design is a special development only for the pipe of the year. Each one is individually numbered and features the Crossed Pipes logo in real silver.
- Half-Bent: Calabash
- Surface: green
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 48 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 55 g
| Series: | Jahrespfeife 2024 |
|---|---|
| Pipe Shape: | Calabash |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
VAUEN Vereinigte Pfeifenfabriken Nürnberg GmbH
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login