About this product
The Vauen Pipe Of The Year 2026 S is a black model with a round shape. The logo is embedded in real silver.
more product details
Product number:
vauenjahrespfeife2026S
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
Product information "Vauen Pipe Of The Year 2026 Black"
The 2026 pipe of the year features a dynamic and artistically designed silhouette. As always, the design is a special development created exclusively for the pipe of the year. Each pipe is individually numbered and adorned with the crossed pipes logo in genuine silver.
- Half-Bent: Freestyle
- Surface: black
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 147 mm
- Height of bowl: 42 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 60 g
| Series: | Pipe Of The Year 2026 |
|---|---|
| Pipe Shape: | Freestyle |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal, Silver |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 140 - 150 mm |
Responsible company
VAUEN Vereinigte Pfeifenfabriken Nürnberg GmbH
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login