The Altinay Block Meerschaum Pipe #28 has a Calabash-style hardwood body with 925 sterling silver.
more product details
The family business Altinay is now run by the third generation. It all started in 1964 when Necdet Altinay founded his pipe workshop in Eskisehir, Turkey. His son Nedim and grandson Said were taught by the master and introduced to the secrets of meerschaum carving. Over time, the business grew. The high quality standards were rewarded and Altinay now exports its pipes worldwide. Meerschaum pipes by Altinay have already been produced under well-known labels such as Andreas Bauer, Rattray's, Dunhill, Peterson, Savinelli, Chacom, Brebbia and Butz Choquin.
Today Altinay is one of the best known and most renowned meerschaum pipe manufacturers.
A handmade meerschaum pipe from Altinay in Turkey. The advantages of meerschaum pipes are their neutral taste, cool, dry smoke, and very high fire resistance. Burning through is therefore virtually impossible.
Crafted in the style of Calabash pipes, this one uses durable and visually appealing hardwood instead of bottle gourd.
Despite its unusual shape, the pipe has practical dimensions for everyday use. The meerschaum bowl is removable, revealing a chamber beneath it that creates air currents, resulting in a dry and cool smoke. A 9mm filter can also be inserted into the mouthpiece.
The surface was colored brown through the chemical process of calcination. This gives the pipe the typical appearance of a well-seasoned meerschaum pipe. In this version, the Altinay looks perfectly colored right from the start.
The band is made of 925 sterling silver.
- Bent: Calabash
- Surface: white rusticated, dark brown smooth
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Meerschaum, wood
- Length: 133 mm
- Height of bowl: 70 mm
- Drilling of the bowl: 17 mm
- Weight: ca. 63 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Calabash |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Meerschaum, Other Colours |
| Bowl Drilling: | 17 mm |
| Finish: | Rusticated, Smooth |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Dark Brown, White |
| Chamber Size: | Small |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Amalienstr. 13
09117 Chemnitz
Germany
Login