The Marylebone Guinea Grain 1818 18-7 convinces with a traditional look and good workmanship. Named after the famous London district.
more product details
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
In Marylebone is a well-known part of London with a chic ambience. The fictional character Sherlock Holmes lived and worked here. The Barling company was also founded in Marylebone.
The traditional style Marylebone whistle honors the place of its founding.
The Guinea Grain has a particularly light color and a hand-picked grain.
Including measuring case (as with meerschaum pipes)
- Straight: Prince
- Surface: light brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 152 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Series: | Marylebone |
|---|---|
| Pipe Shape: | Prince |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 150 - 160 mm |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login