The Trafalgar Guinea Grain 1818 18-6 comes with a solid sterling silver ring in a traditional hammered look and picked grain.
more product details
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
When Admiral Nelson sank 20 enemy ships at Cape Trafalgar in 1805 without losing a single one of his own, he became a hero and England became the number one naval power.
A memorial to Nelson can be found on London's Trafalgar Square since 1842. The lions, which are the heraldic animal of the crown and the city of London, lying around the monument as statues and also in sterling silver embedded in the mouthpiece of the pipe.
A cult model from the original British luxury brand Barling.
The Guinea Grain has a particularly light color and a hand-picked grain.
Including measuring case (as with meerschaum pipes)
- Straight: Prince
- Surface: light brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 152 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Series: | Trafalgar |
|---|---|
| Pipe Shape: | Prince |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 150 - 160 mm |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login