The Brian Orton pipe #8 is a standing pipe with a 9mm filter. It consists of a 3-part concept consisting of bowl, shank and mouthpiece.
more product details
Brian Orton from Oregon, USA has been building remarkably good pipes for many years. We were particularly impressed by their good smoking properties. So not only are they beautiful, they are also extremely smoker-friendly. What all of his pipes have in common is the detailed design of the surface, which is painstakingly made. His “moss covered tree stump pipe” is internationally known.
This pipe has been sandblasted and rusticated. The special thing here is that it consists of 3 parts.
Suitable for 9mm filters.
- Half-Bent: Freestyle
- Surface: brown rusticated
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of bowl: 64 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 59 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent, Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated, Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Amalienstr. 13
09117 Chemnitz
Germany
Login