The L'Anatra #14 is suitable for 9mm filters and was made entirely by hand in Pesaro, Italy.
more product details
L'Anatra dalle Uova d'Oro – the duck that lays golden eggs. Founded in 1998 by Massimo Palazzi and joined by Andrea Pascucci in 2000, this cult brand from Pesaro is a true masterpiece.
The pipes are made entirely by hand. Stylistically, familiar classic shapes are reinterpreted, reimagined, and enhanced with artistic, elegant lines. This creates something interesting, new, yet familiar in the pipes.
The craftsmanship of the bores, interlacing, surfaces, and appliqués is, of course, first-class. Each pipe is individually crafted entirely by hand.
The Ramses shape is a particularly rare pipe shape. The craftsmanship by L'Anatra is, naturally, first-class—extremely clean and of high quality. The ring is made of sterling silver.
Equipped with a 9mm filter option.
- Bent: Freestyle
- Surface: brown sandblasted
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 189 mm
- Height of bowl: 58 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 93 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Brown |
| Chamber Size: | Large |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 170 - 200 mm |
| Standing Pipe: | No |
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login