This unique Mastro Geppetto #89 is a 9mm filtered pipe which was made entirely by hand in Italy.
more product details
Mastro Geppetto is a brand owned by Ser Jacopo from Italy. These pipes offer high-quality handmade pipes at a top price.
The name comes from the famous fairy tale Pinocchio. In this story, Master Geppetto is the wooden artist whose crafted doll comes to life. What would have happened if he had carved a pipe out of that piece of wood?
A compact pipe designed for the pocket - perfect for the outdoors or on the go. Thanks to the special shape of the tobacco chamber, it still offers ample capacity for a relaxed smoke.
It's equipped with a 9mm filter option.
- Straight: Freestyle
- Surface: dark brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 113 mm
- Height of bowl: 30 mm
- Drilling of the bowl: 14x25 mm
- Weight: ca. 34 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm, 20 mm, 21 mm, 22 mm, 23 mm, 24 mm, 25 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 110 - 120 mm |
| Standing Pipe: | Yes |
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login