This unique Ser Jacopo pipe of the year Domina 2026 L2D light is a 9mm filtered pipe which was made entirely by hand in Italy.
more product details
Ser Jacopo (full name "Ser Jacopo dalla Gemma") was founded in 1982 by Giancarlo Guidi after learning his craft at Mastro de Paja.
The name and logo go back to an Italian nobleman of the Renaissance.
After the death of Giancarlo Guidi in 2012, the company was continued by his partner and supplier Maurizio Fraternale.
Ser Jacopo's pipes are generally classic, but with sometimes artistic interpretations of form and, above all, application. Creative approaches come into play, such as in the Picta series, in which the pipes are modeled on famous paintings.
All pipes bear the slogans "Fatta a mano" (Handmade) and "Per aspera ad astra" (Through hardship to the stars).
The Ser Jacopo Domina 2026 Pipe of the year, also known as the "Queen of the Year", is the highlight of the year from Ser Jacopo.
For this "Bullcap," featuring a sterling silver cap, a shape was chosen that is both classic and unmistakable. It was crafted entirely by hand and is limited to 333 pieces worldwide.
Equipped with a 9mm filter option.
- Half-Bent: Bulldog
- Surface: light brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 152 mm
- Height of bowl: 41 mm
- Drilling of the bowl: 22 mm
- Weight: ca. 65 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Bulldog |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 22 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 150 - 160 mm |
| Standing Pipe: | No |
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login