This unique Ser Jacopo #66 is a 9mm filtered pipe which was made entirely by hand in Italy.
more product details
Ser Jacopo (full name "Ser Jacopo dalla Gemma") was founded in 1982 by Giancarlo Guidi after learning his craft at Mastro de Paja.
The name and logo go back to an Italian nobleman of the Renaissance.
After the death of Giancarlo Guidi in 2012, the company was continued by his partner and supplier Maurizio Fraternale.
Ser Jacopo's pipes are generally classic, but with sometimes artistic interpretations of form and, above all, application. Creative approaches come into play, such as in the Picta series, in which the pipes are modeled on famous paintings.
All pipes bear the slogans "Fatta a mano" (Handmade) and "Per aspera ad astra" (Through hardship to the stars).
A sandblasted beauty featuring a paneled bowl. What makes this particular bowl shape special is that it is more complex to produce, requiring meticulous craftsmanship to achieve a uniform and well-proportioned form.
Equipped with a 9mm filter option.
- Half-Bent: Freestyle Panel
- Surface: red brown sandblasted
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 149 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle, Panel |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Brown, Red |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 140 - 150 mm |
| Standing Pipe: | No |
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login