Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Purchase on account
Free tobacco sample(s)
Free shipping on orders over €69 (within Germany)
Phone consultation

Davidoff

As a young man, Zino Davidoff, born in Ukraine, moved to Switzerland with his family. In Geneva, surrounded by the scent of fine tobaccos in his parents' shop, his passion was ignited. He was curious, wanted to know more, traveled to South America, learned from the best and returned with a wealth of knowledge.

Zino began to create his own cigar blends and his name soon became synonymous with quality. In the 1960s, when the world was slowly getting a taste for it, he launched his own Davidoff cigars. It was as if he was making a promise: only the best is good enough. Even when he sold his company to Oettinger in 1970, Zino remained the heart and soul of Davidoff. He traveled, told stories, inspired. And so it remains to this day: Davidoff is more than a brand, it is a promise to all those who are looking for something special.

Today, when you hold a Davidoff cigar or pipe tobacco in your hand, you are holding a piece of this history. You can feel the careful selection of tobaccos, the masterful processing, the attention to detail. It is a pleasure that touches not only the palate but also the soul. Davidoff stands for a moment of peace, a moment of pure enjoyment, a moment that belongs only to you.

Filter products

Davidoff Royalty Pipe Tobacco
A classic English made from mature Virginia, Orient and a splash of Latakia in the background. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€515.00 / 1 Kilogramm)

€25.75

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Scottish Mixture Pipe Tobacco
A tobacco for whisky lovers. Virginia, Burley, Kentucky and a little Orient with a portion of Scottish whisky. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€464.00 / 1 Kilogramm)

€23.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Argentina Cavendish Pipe Tobacco
The medium-strength Argentina consists of double-fermented Black Cavendish and mature Argentina Virginia with a tasty note of honey. 50g pouch

Content: 0.05 Kilogramm (€276.00 / 1 Kilogramm)

€13.80

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Danish Mixture Pipe Tobacco
A tobacco in the classic Danish style. Virginia, Burley and Black Cavendish with the aroma of fig, honey, walnut and maple. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€464.00 / 1 Kilogramm)

€23.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff English Mixture Pipe Tobacco
Traditionally English prepared blend of Virginia, Burley, Latakia and some Perique. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€464.00 / 1 Kilogramm)

€23.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Brazil Virginia Pipe Tobacco
An excellent blend of double fermented Black Cavendish with mature Brazil Virgina. With a delicate fruity aroma. 50g pouch

Content: 0.05 Kilogramm (€346.00 / 1 Kilogramm)

€17.30

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Signature No. 2
Format: Panetela | Unit Cigar/Cigarillo: single
The Signature line contains Davidoff's mildest cigars. Soft creamy and floral notes surround woody, earthy aromas.

Variants from €17.80
€23.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Signature 2000
Format: Corona | Unit Cigar/Cigarillo: single
The Signature line contains Davidoff's mildest cigars. Soft creamy and floral notes surround woody, earthy aromas.

€17.80

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Grand Cru No. 2
Format: Corona Grande | Unit Cigar/Cigarillo: single
The name "Grand Cru" was chosen in reference to winemaking and means something like "great growth".

€21.40

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Aniversario Entreacto
Format: Short Corona | Unit Cigar/Cigarillo: single
The Aniversario series are made with the typical Davidoff tobacco blend and wrapped in a Connecticut Shade wrapper.

€13.50

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Aniversario Special R
Format: Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: single
The Aniversario series are made with the typical Davidoff tobacco blend and wrapped in a Connecticut Shade wrapper.

Variants from €13.50
€27.80

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Millenium Robusto
Format: Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: single
Complex, full-bodied aromas and medium spiciness arise from the interplay of tradition and innovation in the Millennium series.

€29.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Yamasá Petit Churchill
Format: Short Churchill | Unit Cigar/Cigarillo: single
The red soil of the Yamasá Valley was worked for an incredible 20 years to create the rich, spicy blend of the Yamasa series.

€17.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Escurio Petit Robusto
Format: Petit Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: single
Unobtrusive spiciness meets roasted coffee and dark chocolate in the Escurio Petit Robusto blend by Davidoff.

€12.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Nicaragua Robusto Tubo
Format: Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: single
A strong, spicy blend was created in the Dominican factory from the rich, volcanic soil of Nicaragua.

€23.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Petit Panetela
Format: Petit Panetela | Unit Cigar/Cigarillo: single
Inspired by Sir Winston Churchill, the famous cigar lover and versatile character, Linie embodies his different facets.

€8.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Belicoso
Format: Belicoso | Unit Cigar/Cigarillo: single
Inspired by Sir Winston Churchill, the famous cigar lover and versatile character, Linie embodies his different facets.

Variants from €8.70
€10.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Churchill
Format: Churchill | Unit Cigar/Cigarillo: single
Inspired by Sir Winston Churchill, the famous cigar lover and versatile character, Linie embodies his different facets.

Variants from €8.70
€29.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Late Hour Petit Panetela
Format: Petit Panetela | Unit Cigar/Cigarillo: single
The tobacco in the Davidoff Winston Churchill The Late Hour cigars matures in Scotch single malt whiskey barrels.

€9.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Late Hour Robusto
Format: Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: single
The tobacco in the Davidoff Winston Churchill The Late Hour cigars matures in Scotch single malt whiskey barrels.

Variants from €9.90
€29.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Primeros Dominican
Wrapper Origin: Dominican Republic | Unit Cigar/Cigarillo: single
The Davidoff Primeros offer the exquisite Davidoff taste in a compact format for short smoking pleasure.

€6.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Primeros Nicaragua Maduro
Wrapper Origin: Mexico | Unit Cigar/Cigarillo: single
The Davidoff Primeros offer the exquisite Davidoff taste in a compact format for short smoking pleasure.

€6.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Primeros Nicaragua
Wrapper Origin: Nicaragua | Unit Cigar/Cigarillo: 6 pcs Box
The Davidoff Primeros offer the exquisite Davidoff taste in a compact format for short smoking pleasure.

Variants from €6.20
€36.08

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Davidoff Puro Dominicano Cigar Short Robusto
Format: Short Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: 5 pcs Box
Davidoff’s first Dominican puro is perfect for lovers of rich, full-bodied cigars.

Variants from €19.60
€95.06

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Davidoff Puro Dominicano Cigar Perfecto
Format: Perfecto | Unit Cigar/Cigarillo: single
Davidoff’s first Dominican puro is perfect for lovers of rich, full-bodied cigars.

Variants from €19.60
€24.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Davidoff Puro Dominicano Cigar Corona Larga
Format: Corona Larga | Unit Cigar/Cigarillo: single
Davidoff’s first Dominican puro is perfect for lovers of rich, full-bodied cigars.

Variants from €19.60
€23.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Robusto
Format: Robusto | Unit Cigar/Cigarillo: single
Paying homage to the British statesman, the Robusto is based on his balance. Wood and spice meet creamy sweetness.

Variants from €8.70
€26.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Winston Churchill Late Hour Belicoso
Format: Belicoso | Unit Cigar/Cigarillo: single
Belicoso is nicknamed "the Traveler," in reference to Churchill's travels as a war correspondent. Contains barrel-aged filler tobaccos.

Variants from €9.90
€12.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Mini Cigarillos Silver
Davidoff Mini Cigarillos Silver provide an entertaining smoking pleasure with a mild aroma.

€18.62

Available in 2 days, delivery time 1-2 working days

Davidoff Demi Tasse
The Davidoff Demi Tasse provides an entertaining smoking pleasure with a creamy, spicy aroma.

€26.68

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Club Cigarillos
Davidoff Club Cigarillos provide an entertaining smoking pleasure with the brand's typical aroma.

€11.54

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Mini Cigarillos Nicaragua
A strong, spicy blend was created in the Dominican factory from the rich, volcanic soil of Nicaragua.

€18.24

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Malawi Dark Cavendish Pipe Tobacco
Malawi, Malawi Burley mature Virginia and gentle Dark Cavendish with a delicate note of Mexican vanilla. 50g pouch

Content: 0.05 Kilogramm (€346.00 / 1 Kilogramm)

€17.30

Available, delivery time: 1-2 working days

Davidoff Mini Cigarillos Gold
The Davidoff Mini Cigarillos Gold provide an entertaining smoking pleasure with spicy aromas.

€17.85

Available in 2 days, delivery time 1-2 working days