Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Purchase on account
Free tobacco sample(s)
Free shipping on orders over €69 (within Germany)
Phone consultation

Mac Baren

Mac Baren ist der größte privat geführte Tabakhersteller in der nordischen Region und ein führender Anbieter von Pfeifentabak, dessen Produkte in über 80 Ländern vertrieben werden. Das Unternehmen steht für Qualität, Tradition und handwerkliche Perfektion in der Herstellung seiner Tabakmischungen. Im Juni 2024 wurde Mac Baren von der Scandinavian Tobacco Group übernommen, wobei die Marke und ihre Produkte weiterhin eine wichtige Rolle im Tabakmarkt spielen sollen.

Filter products

Mac Baren Pipe Tobacco Virginia Flake 50g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

A Flake composed of mainly American Virginia tobaccos. Gold yellow and of incredible natural flavour.  50g tin.

Content: 0.05 Kilogramm (€316.00 / 1 Kilogramm)

€15.80

Available, delivery time: 1-2 working days

HH Pipe Tobacco Old Dark Fired 50g

Average rating of 3.8 out of 5 stars

Unit: 50g Tin
A hot pressed flake of Dark Fired Kentucky and Virginia, that makes for a robust, earthy and round experience. 50g tin.

Content: 0.05 Kilogramm (€356.00 / 1 Kilogramm)

€17.80

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Latakia Blend 100g

Average rating of 5 out of 5 stars

Slices of Virginia, Latakia and Cavendish Tobacco (Curly Cuts) with a mild aroma.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€332.00 / 1 Kilogramm)

€33.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Golden Blend 50g

Average rating of 4.4 out of 5 stars

A blend of Virginia and Burley tobaccos, pre-ground and ready to use. A pleasant balance of both tobaccos.

Content: 0.05 Kilogramm (€254.00 / 1 Kilogramm)

€12.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Mixture Danish
Ready-rubbed Virginia and Burley with loose-cut Virginia and a touch of Mac Baren Cavendish. A milder version of the Mac Baren Mixture.

Content: 0.05 Kilogramm (€254.00 / 1 Kilogramm)

€12.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Mixture Modern 50g

Average rating of 4.3 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
Finely cut Virginia, Mac Baren Modern Cavendish and a little of rubbed Burley. An excellent mixture that is gentle to the tongue.

Content: 0.05 Kilogramm (€272.00 / 1 Kilogramm)

€13.60

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Virginia No.1 50g

Average rating of 5 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
Pure Virginia mixture with a natural sweetness. Ready rubbed cut for a slow burning.

Content: 0.05 Kilogramm (€254.00 / 1 Kilogramm)

€12.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Plumcake 250g

Average rating of 3.8 out of 5 stars

Unit: 250g Tin
Virginia, Burley, Cavendish and Latakia with the aroma of plums and rum. A tobacco for seafarers.

Content: 0.25 Kilogramm (€267.60 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.90
€66.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Harmony 100g
A “Harmony” of a lot of Burley and a bit of Virginia and Cavendish. For those who like the natural chocolate notes of Burley.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€253.00 / 1 Kilogramm)

€25.30

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Virginia No.1 250g

Average rating of 5 out of 5 stars

Unit: 250g Tin
Pure Virginia mixture with a natural sweetness. Ready rubbed cut for a slow burning.

Content: 0.25 Kilogramm (€244.80 / 1 Kilogramm)

Variants from €12.70
€61.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Meine Mischung Yellow Pipe Tobacco 40g
Unit: 40g Pouch
A well-balanced pipe tobacco with excellent value for money and a fantastic vanilla aroma!

Content: 0.04 Kilogramm (€180.00 / 1 Kilogramm)

€7.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Classic Loose Cut 100g

Average rating of 4.7 out of 5 stars

Unit: 100g Tin
Virginia and Black Cavendish as a loose cut with cut plug pieces. Plus creamy vanilla flavor (Vanilla Cream)

Content: 0.1 Kilogramm (€253.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €12.70
€25.30

Available, delivery time: 1-2 working days

Meine Mischung Red Pipe Tobacco 40g
Unit: 40g Pouch
A well-balanced pipe tobacco with excellent value for money and a fantastic cherry aroma!

Content: 0.04 Kilogramm (€167.50 / 1 Kilogramm)

€6.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Meine Mischung Red Pipe Tobacco 200g
Unit: 200g Tin
A well-balanced pipe tobacco with excellent value for money and a fantastic cherry aroma!

Content: 0.2 Kilogramm (€117.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €6.70
€23.50

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Navy Flake

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
Delicious flake with a lot of Burley accompanied by a bit of Virginia and Cavendish. Our recommendation!

Content: 0.05 Kilogramm (€308.00 / 1 Kilogramm)

€15.40

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Red Ambrosia 50g

Average rating of 2.6 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
Mixture of Virginia, Burley and Cavendish from Malawi. Mixed loose cut and pressed tobacco pieces with natural cherry aroma.  50g Pouch

Content: 0.05 Kilogramm (€254.00 / 1 Kilogramm)

€12.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Plumcake 100g

Average rating of 3.8 out of 5 stars

Unit: 100g Tin
Virginia, Burley, Cavendish and Latakia with the aroma of plums and rum. A tobacco for seafarers.

Content: 0.1 Kilogramm (€277.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.90
€27.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Solent Mixture 100g

Average rating of 4 out of 5 stars

Spicy Mixture of Virginia, Burley, Cavendish and Latakia. A slight aroma surrounds this finely cut mixture.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€284.00 / 1 Kilogramm)

€28.40

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Dark Twist 100g

Average rating of 4.3 out of 5 stars

Unit: 100g Tin
A treat made from an old recipe. Virginia and Cavendish have been cut into curly pieces, creating an excellent natural blend.

Content: 0.1 Kilogramm (€290.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.50
€29.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Dark Twist 50g

Average rating of 4.3 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
A treat made from an old recipe. Virginia and Cavendish have been cut into curly pieces, creating an excellent natural blend.

Content: 0.05 Kilogramm (€290.00 / 1 Kilogramm)

€14.50

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Dark Twist

Average rating of 4.3 out of 5 stars

Unit: 250g Tin
A treat made from an old recipe. Virginia and Cavendish have been cut into curly pieces, creating an excellent natural blend.

Content: 0.25 Kilogramm (€286.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.50
€71.50

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Classic Amber
Unit: 100g Tin
Virginia, Burley, and Black Cavendish as a loose cut with chopped plug pieces. Combined with a balanced toffee-vanilla flavor.

Content: 0.1 Kilogramm (€270.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.60
€27.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Original Choice

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Beginner friendly pipe tobacco with US-Virginia and Burley tobacco, as well as some Modern Cavendish. Nice to the tongue with mild and sweet aroma.

Content: 0.04 Kilogramm (€280.00 / 1 Kilogramm)

€11.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Plumcake 50g

Average rating of 3.8 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
Virginia, Burley, Cavendish and Latakia with the aroma of plums and rum. A tobacco for seafarers.

Content: 0.05 Kilogramm (€298.00 / 1 Kilogramm)

€14.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Mixture Scottish Blend 100g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Unit: 100g Tin
This tobacco is one of the most beloved worldwide and is composed of, believe it or not, 35 different tobaccos.

Content: 0.1 Kilogramm (€253.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.60
€25.30

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Classic Amber
Unit: 50g Pouch
Virginia, Burley, and Black Cavendish as a loose cut with chopped plug pieces. Combined with a balanced toffee-vanilla flavor.

Content: 0.05 Kilogramm (€272.00 / 1 Kilogramm)

€13.60

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Absolute Choice 40g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

A fruity aromatic mixture of Virginia, Cavendish and Burley. Finely cut and extraordinarily mild. 40g Pouch.

Content: 0.04 Kilogramm (€280.00 / 1 Kilogramm)

€11.20

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Mixture Modern 100g

Average rating of 4.3 out of 5 stars

Unit: 100g Tin
Finely cut Virginia, Mac Baren Modern Cavendish and a little of rubbed Burley. An excellent mixture that is gentle to the tongue.

Content: 0.1 Kilogramm (€253.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.60
€25.30

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Pipe Tobacco Navy Flake 100g

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Unit: 100g Tin
Delicious flake with a lot of Burley accompanied by a bit of Virginia and Cavendish. Our recommendation!

Content: 0.1 Kilogramm (€299.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €15.40
€29.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Classic Flake (Vanilla Cream) 50g

Average rating of 4.8 out of 5 stars

Selected Virginia- and Black Cavendish tobaccos, rounded well off with aroma of Vanilla-Cream. 

Content: 0.05 Kilogramm (€290.00 / 1 Kilogramm)

€14.50

Available, delivery time: 1-2 working days

HH Pipe Tobacco Latakia Flake 50g

Average rating of 5 out of 5 stars

A full- bodied smoky Latakia flake with a little Virginia, Oriental and Burley to round it off. A delicacy.  50g tin.

Content: 0.05 Kilogramm (€380.00 / 1 Kilogramm)

€19.00

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Classic Loose Cut 50g

Average rating of 4.7 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
Virginia and Black Cavendish is a loose cut with pieces of plug cut into it. A creamy vanilla aroma (vanilla cream) is added on top.  50g Pouch  

Content: 0.05 Kilogramm (€254.00 / 1 Kilogramm)

€12.70

Available, delivery time: 1-2 working days

Mac Baren Mixture Scottish Blend 50g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Unit: 50g Pouch
This tobacco is one of the most beloved worldwide and is composed of, believe it or not, 35 different tobaccos.

Content: 0.05 Kilogramm (€272.00 / 1 Kilogramm)

€13.60

Available, delivery time: 1-2 working days