Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Purchase on account
Free tobacco sample(s)
Free shipping on orders over €69 (within Germany)
Phone consultation

Kopp

Tradition and Innovation in the Fourth Generation 

The success story began in 1919 when master leather craftsman Martin Wess laid the foundation for the family business. Over the decades, the company evolved from a leather goods manufacturer of cigar cases and watch cases into one of the most important players in the tobacco market.

After its reconstruction by Frederike Wess following 1945, Bernd Kopp transformed the company starting in 1958. He recognized the potential of pipe accessories and, through strategic mergers (including Kohlhase & Kopp) and the acquisition of exclusive distribution rights for brands such as Ashton and Arturo Fuente, laid the foundation for today's success. 

Since the beginning of 2023, Oliver and Thilo Kopp have been managing the business as sole owners under the name Kopp Tobaccos. With a team of over 65 employees, expanded logistics capacities and a portfolio of global brands (e.g. My Father, Tatuaje) as well as strong proprietary brands such as Rattray’s, the company stands for sustainable growth and passion for premium tobacco products.

Filter products

Kopp Cremon Mixture Tobacco 200g
Unit: 200g Tin
Smoky English mixture of Virginia and Latakia tobacco. A gentle experience that is also suitable for Latakia beginners.

Content: 0.2 Kilogramm (€194.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €12.90
€38.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp - 1919 - Limited Edition 2027
Kopp Limited 1919 Edition 2027: Natural pipe tobacco made from Virginia, Kentucky, and Perique. Order this unadulterated smoking experience from the shop!

€31.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp A Cabana Pipe Tobacco 100g
Unit: 100g Tin
Enjoy the summer with the Kopp A Cabana and its lime-rum flavoring! 100g tin

Content: 0.1 Kilogramm (€319.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €16.90
€31.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Pipe Tobacco SEEGAR
Virginia, brown & black Cavendish and a pinch of Latakia. With the aroma of tonka bean, citrus, rum and caramel. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€318.00 / 1 Kilogramm)

€15.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 77
The #77 is a mixture of Virginia, Black Cavendish and a bit of Latakia with the delicate aroma of honey.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€239.00 / 1 Kilogramm)

€23.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Pipe Tobacco DRAKE

Average rating of 4 out of 5 stars

Lightly roasted brown Cavendish with Virginia and a hint of Black Cavendish. In addition, the aroma of pineapple, banana and vanilla. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€318.00 / 1 Kilogramm)

€15.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 55
The #55 is a pressed and loosely cut composition of Black Cavendish, Virginia and Burley. With the aroma of passion fruit.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€224.00 / 1 Kilogramm)

€22.40

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Cremon Mixture Tobacco 50g
Unit: 50g Tin
Smoky English mixture of Virginia and Latakia tobacco. A gentle experience that is also suitable for Latakia beginners.

Content: 0.05 Kilogramm (€258.00 / 1 Kilogramm)

€12.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 88

Average rating of 5 out of 5 stars

The #88 is a Virginia flake that has ripened for 3 months inside its press. With a delicate aroma of coriander.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€249.00 / 1 Kilogramm)

€24.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 33

Average rating of 3 out of 5 stars

The #33 has a lot of mild black Cavendish, rounded off with some Virginia. With the aroma of vanilla and coffee.  100g tin.

€21.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Limited Edition Ahoy 2027
Kopp AHOY Limited Edition 2027 (100g): Danish mixture with almond, buttermilk, and lemon ice cream flavor. Secure this special maritime edition now!

Content: 0.1 Kilogramm (€319.00 / 1 Kilogramm)

€31.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Wood Series - Wood II
Kopp Wood II pipe tobacco: a woodland blend featuring a refined lemon wood aroma and bright Virginia. Buy it fresh and perfectly balanced!

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Pipe Tobacco WYNNE

Average rating of 5 out of 5 stars

Different Virginia with some Kentucky and lots of Black Cavendish. In addition, the aroma of rum, vanilla, honey and goji. 50g tin.

Content: 0.05 Kilogramm (€318.00 / 1 Kilogramm)

€15.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 99

Average rating of 5 out of 5 stars

Smoky English mix composed of Kentucky Virginia, Turkish Carolina Black and Syrian Latakia. Recommendation! 100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€234.00 / 1 Kilogramm)

€23.40

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 44

Average rating of 4 out of 5 stars

The #44 comes with a lot of Black Cavendish, some Virginia, some Burley and the aroma of berries.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€229.00 / 1 Kilogramm)

€22.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Wood Series - Wood I
Kopp Wood I Pipe Tobacco: A premium blend of Virginia, Kentucky, and Latakia with a subtle note of Limousin oak. Experience true innovation!

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 110

Average rating of 4.3 out of 5 stars

The #110 is composed of Black Cavendish and refined with different Virginias as well as the aromas of vanilla, almond liqueur and orange.  100g tin.

€23.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 66
The #66 is a mixture of Black Cavendish, different Virginias and broken Flake with the aroma of tropical fruit.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€239.00 / 1 Kilogramm)

€23.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp A Cabana Pipe Tobacco 50g
Unit: 50g Tin
Enjoy the summer with the Kopp A Cabana and its lime-rum flavoring! 100g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Pipe Tobacco RACKHAM
Mixture of 4 independent blends! Virginia, Black Cavendish and Burley with mango, passion fruit, strawberry, plum and cherry. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€318.00 / 1 Kilogramm)

€15.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Pipe Tobacco BELLAMY

Average rating of 5 out of 5 stars

Sweet Virginia tobaccos with nutty Burley and Black Cavendish complemented with honeydew melon, banana and orange aromas. 50g tin.

Content: 0.05 Kilogramm (€318.00 / 1 Kilogramm)

€15.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Pipe Tobacco GRAHAM

Average rating of 5 out of 5 stars

Burley with Virginia Cube Cuts and Cavendish are played around by the aroma of coconut, cane sugar, blackberries and nuts. 50g tin

Content: 0.05 Kilogramm (€318.00 / 1 Kilogramm)

€15.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 11

Average rating of 3 out of 5 stars

Black Cavendish and Virginia composed into a Master mixture #11. With the aroma of honey, rum and plum.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€229.00 / 1 Kilogramm)

€22.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Tobaccos Stormy West
A limited "small batch" production with the spring-scent of citrus and vanilla.

Content: 0.05 Kilogramm (€298.00 / 1 Kilogramm)

€14.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Stormy East
Kopp Small Batch Stormy East Pipe Tobacco: Danish mixture with apple, cinnamon, amaretto, and chocolate. Order now for cold days!

Content: 0.05 Kilogramm (€298.00 / 1 Kilogramm)

€14.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Wood Series - Wood III
Kopp Wood III Pipe Tobacco: A multifaceted Virginia-Burley blend refined with warm cedarwood. Try it online now!

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Wood Series - Wood V
Kopp Wood V Pipe Tobacco: Dark wood notes of guaiac wood meet Latakia, Virginia, and Burley. For lovers of deep aromas!

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Wood Series - Wood VI
Kopp Wood VI Pipe Tobacco: A smooth blend of Virginia, Burley, and Kentucky with a refined sandalwood finish. A creamy smoking experience—available in the shop!

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

New
Kopp Tobaccos Wood Series - Wood IV
Kopp Wood IV pipe tobacco: Latakia, Virginia, and Perique combined with resinous frankincense wood. An intense woodland experience!

Content: 0.05 Kilogramm (€338.00 / 1 Kilogramm)

€16.90

Available, delivery time: 1-2 working days

Kopp Meistermischung 22

Average rating of 4 out of 5 stars

The #22 has a lot of mild black Cavendish, rounded off with some Virginia. With the aroma of cherries.  100g tin.

Content: 0.1 Kilogramm (€229.00 / 1 Kilogramm)

€22.90

Available, delivery time: 1-2 working days